KUL.TURISTA představuje podpořené komunitní projekty v roce 2024

Kul.turista ve MĚSTĚ

Projekt Kul.turisty umožňuje všem obyvatelům města již třetím rokem zapojit se do programu EHMK. Tím, že podporuje kulturní, společenské, kreativní a umělecké činnosti samotných obyvatel a iniciuje komunitní a sousedské akce, rozšiřuje se a zpřístupňuje se i kulturní nabídka mimo centrum a v okrajovějších částech.

Tyto aktivity přináší i nový pohled samotných obyvatel na místo, ve kterém bydlí. Jednotlivé čtvrti – a život v nich – tak získává novou kvalitu. Obyvatelé v nich místo projíždění začínají žít, veřejný prostor ožívá a zabydluje se.

OTEVŘENÁ VÝZVA PRO KOMUNITNÍ PROJEKTY

Jedním z hlavních cílů Kul.turisty je podporovat silné samostatné komunity a odolná sousedství.

Komunity zařazené do letošního programu Kul.turisty byly vybrány na základě otevřené výzvy. Do té se komunity hlásily se svými projektovými záměry.

Během roku proběhlo celkem 5 setkání, poslední 7. září. Během nich své projekty dopracovaly, zároveň se seznamovaly a zdokonalovaly v různých oblastech důležitých pro jejich fungování, rozšiřovaly si své obzory i dovednosti, inspirovaly se, osvojovaly si nástroje potřebné k samostatnému fungování. Školily se od expertů v oblastech participace, udržitelnosti a přístupnosti, komunitní práce. Průvodci z Nadace Via, z České spořitelny, studia Socionaut, re-use centra Kabinet CB, nebo Roman Hřebecký jim předávali zkušenosti i ukazovali nové cesty.

Lídři komunit se na setkáních seznamovali a ve svých projektech pak mohli zkoušet nové věci – např. přizvat ke svým činnostem umělce, aplikovat funkční způsoby práce i vedení projektů, nebo testovat možnosti zapojování veřejnosti. Ze setkání si odnášeli i společné zážitky. Vzájemně se inspirovali a posouvali. Měli prostor pro sdílení.

Posbírali tak nové zkušenosti, získali odhodlání věci měnit a brát je do vlastních rukou,  nebát se změn, testovat, poslouchat jiný názor. Zároveň rozvíjeli své projektové záměry. Vzniklo tak celkem pět unikátních projektů, které budou podpořeny a zrealizují se, nebo s realizací začnou v druhé polovině tohoto roku.

1. Spolek obyvatel Třebotovice – Kaliště s projektem Slavnosti v Třebotovicích

📅 Datum konání: sobota, 20.7., Třebotovice

Program: Sousedské setkání – setkání rodáků, starousedlíků, naplavenin, současných i bývalých sousedů, žáků bývalé školy i přátel Třebotovic a Kališť.

Spolek již přes dvacet let zkoumá historii a krajinné souvislosti dvou obcí a jejich nejbližšího okolí. Sazí aleje, obnovuje staré společné cesty, chrání prameny. Setkání starousedlíků, rodáků, naplavenin, přátel i současných obyvatel dvou propojených obcí bylo obohaceno o fyzické zaznamenání orální historie obce, i je obklopující krajiny. Proběhly výstavy starých fotografií, map i dokumentů ve zdejší keramické dílně, hospodě i kapličce. Promítání starých videí a fotografií spojené s vyprávěním všech obyvatel během společné večeře v místní hospodě. Uskutečnily se dvě komentované procházky po okolí, které přinesly mnoho odpovědí a “aha momentů”: Kde všude jsou kolem vesnic funkční i zapomenuté prameny? Jak se o ně nejlépe starat? Odkud a proč se neustále bere voda na současných cestách nebo v zahradách? Kudy a kam vedly cesty původní? Kudy chodili jejich předci do školy?Kde a proč se v okolí válčilo a co to znamenalo pro obyvatele? A kolik z místních si to ještě pamatuje? 

Speciálně kvůli setkání přijeli i obyvatelé, kteří se zde narodili, nebo vyrůstali, mají zde kořeny, ale už zde (dávno) nežijí. Obyvatelé se semkli a přinesli mnoho nových vzpomínek.

Do budoucna se s veškerými historickými záznamy bude dále pracovat. Velký potenciál se nabízí i ve využití místní keramické dílny – jak pro obyvatele, tak všechny jejich společné projekty.

2. Komunita obyvatel Smetanky (B. Smetany) s projektem oživení ulice

📅Datum konání: 26.9.

Program: Sousedská slavnost s živou hudbou a realizací výsadby zeleně

📅Datum konání: 14.11.

Program: Workshop tvorby krmítek pro ptáky a vánočních dekorací, které budou umístěny v ulici

Komunita jedné ulice na Pražském předměstí: “Žijeme na jednom místě, ale míjíme se. Denně chodíme ulicí, která je designovaná více pro parkování aut než život.“

Projekt Zelená Smetanka je cesta, jak oživit veřejný prostor zelení i lidskou aktivitou. Plánují osadit dva ostrůvky květinami a zelení a spořádají dvě sousedská setkání – jednu sousedskou slavnost s živou hudbou a výsadbou zeleně a jeden podzimní workshop tvorby krmítek a vánočních dekorací, které budou poté umístěné v ulici.

Tato společná sousedská setkání s plánovanými aktivitami se však mohou stát více než jen společnou zahradnickou nebo ruční prací. Mohou připomenout potřeby a zhmotnit nároky obyvatel na místo, ve kterém žijí. Mohou vyprávět příběhy i budovat vztah k místu i ostatním sousedům, mohou ukázat hodnoty a nároky, které její obyvatelé přirozeně na hustou městskou zástavbu mají.

3. Komunita Lineckého předměstí – Povltaví s projektem rozvoje komunitní zahrady

Komunita vilové čtvrti pod nemocnicí, která se kamarádí a spolupracuje i s “druhým vltavským břehem” a komunitou obyvatel Lučního jezu. Společně se setkávájí, plánují a organizují některé akce.

Komunitní zahrada na Lineckém předměstí vznikla v loňském roce v areálu místní školy (ZŠ Grünwaldova). Zahradu chtějí místní sousedé proměnit na živé místo vhodné pro setkávání obyvatel čtvrti, které bude vhodné pro sousedské aktivity, ale i vytvořit koncept ucelenějšího (kulturního) programu. Plánují promítání filmů nebo třeba soutěž o nejlepší vaječňák. Do svých činností chtějí od září více zapojovat i místní žáky. S lokálním urban umělcem společně ozvláštní přístřešek, který na zahradě již je.

V projektu začíná vznikat i ucelený historický přehled zajímavých míst, které se ve čtvrti nacházejí. Velkoformátové plachty s informacemi o jednotlivých domech / vilách a jejich původních i současných majitelích.  

Výzva, před kterou komunita stojí, je vymyslet nový a uspokojivý název své čtvrti, se kterým se místní obyvatelé nyní neztotožňují. Vzniknout by měl i koncept uměleckého ztvárnění symbolů, které ji budou reprezentovat. Spojí toto více obyvatele v jinak poměrně uzavřené čtvrti?

4. Salesiánské středisko dětí a mládeže ČB s projektem klubovny na náměstí u KD Vltava

Salesiáni působí v Českých Budějovicích již více jak čtyřicet let. Středisko nabízí volnočasové aktivity, vychovávají, vzdělávají a pomáhají v obtížných situacích dětem i mladým lidem k samostatnému a spokojenému životu.

Nová klubovna nabízí programy pro děti a mladé přímo v srdci sídliště Vltava. Zde dlouhodobě chybí napojení na lokální komunitu. Klubovna vytváří bezpečné místo pro setkávání a prostor pro atraktivní aktivity a zapojení především starších dětí.

V programu Kul.turisty se podařilo program klubovny nasměrovat tak, aby co nejlépe odpovídal místním dospívajícím a jejich potřebám, byl také přizván umělec a projekt pracuje s veřejným prostorem. Z těchto principů Kul.turisty vedoucí klubovny vyšli a budou je zkoušet v novém pravidelném programu – od září budou děti a tennageři společně s umělcem–sprejerem výtvářet koncept na novou vizuální podobu domečku klubovny a pak jej i společně zhmotní. Chátrající budovu klubovny tak místní děti a dospívající přetvoří na místo, které bude jejich a bude sem patřit. Zároveň tím dojde k oživení vyprázdněného náměstí – a protože by se měla budova v budoucnu zrekonstruovat, dává to skvělou možnost takto testovat i příležitost pro odvážnější projevy.

Salesiáni jsou napojení i na další v místě působící organizace a společně začínají oživovat prostor a nabalovat na sebe místní děti a mladé. Sídlišti Vltava by se tak mohlo dostat nového impulsu a docenění.

5. hROM CB s projektem C-BOOK

Cílem spolku hROM je podporovat a upevňovat schopnosti romské komunity v Českých Budějovicích v uvědomění si vlastní identity, podpora její samostatnosti a schopnosti rozhodovat svobodně. Snaží se vkládat odpovědnost do rukou romské komunity, učit jí to a výtvářet tomu prostor. Jejich fyzické místo působení je sídliště Máj, ale místo působnosti je celé město.

Kromě integrace a etablování přibližují romskou komunitu dalším obyvatelům města, ale i jí samotné. Přinášejí dobré příklady, naději i odhodlání. Jedním z nástrojů změny ve vnímání je i takzvaný C-BOOK, s jehož rozvojem se přihlásili do Kul.turisty.

Donedávna byl C-BOOK pouze papírovou formou katalogu významných romských osobností. Tato fyzická forma byla souborem jmen v deskách. Na jednotlivých stránkách lidé s náčrtem jejich příběhů a toho, co dokázali. Nyní má ale ukazovat mnohem více: představovat a přinášet všemi možnými formami silné příběhy, ukazovat možnosti a vzory. Nic není nemožné!

C-BOOk se tak obohatil o další úkoly – další složky a vrstvy. Je nyní komplexnějším prostředkem změny a nástrojem pro pochopení “jiné” kultury. Má sloužit mezikulturnímu dialogu, propojovat. Chce a může sloužit dobře všem – široké veřejnosti, ale i (romské) komunitě samotné.

V rámci projektu vznikne během podzimu deset krátkých audiovizuálních vzkazů (videospotů) s osobnostmi, které jsou součástí aktuální papírové podoby C-BOOKu. Všechny se budou vyjadřovat k tématu změny – co pro ně osobně změna znamená? Jak může vypadat celospolečenská změna v případě pozitivního vnímání odlišných komunit, jedinců, jejich zvyků, kultury a tradic?

Spoty budou promítány ve veřejném prostoru, a na veřejných akcích. Povedou tak k rozpoutání diskuzí a debat, kterých se budou účastnit i aktéři samotní. Přinesou svůj příběh, mohou inspirovat, mohou přibližovat. Odhalit stejnost v jinakosti. Být nositelem společných hodnot.

A tím to teprve začíná….

Kul.turista v REGIONU

Nedílnou součástí Kul.turisty je i podpora kulturních organizací v Jihočeském kraji v práci s komunitami v místě jejich působení – děje se tak prostřednictvím Platformy 28 Domů. Právě tyto organizace jsou místním obyvatelům nejblíž, chápou potřeby místních komunit nebo vytvářejí komunity vlastní.

V letošní výzvě bylo vybráno pět organizací, které se zúčastnily celkem tří společných setkání. Setkání byla tematicky zaměřená na posílení práce s komunitami, využití spolupráce s umělcem / kreativcem, zapojení obyvatel do utváření programu.

Zároveň se na nich zástupci organizací vzájemně inspirovali, propojovali a společně sdíleli potřeby, témata i zkušenosti. Dopracovali své projekty a tímto způsobem letos program Kul.turisty v kraji testovali. Podpořeny v letošním roce bylo pět projektů.

1. Živá vila – Prachatice

📅Datum konání: 4. – 8.8. a podzim 2024,  Kralova vila, Prachatice

Program: koncerty, kulturní akce, sousedské setkání a představení zahrady veřejnosti spojené s oslavou komunity

Kralova vila kolem sebe vytvořila neuvěřitelně silnou komunitu lidí, kteří ji chtějí zachránit, upozornit na její výjimečnost i možnosti využití. Nyní navrací důstojnou podobu a rozšiřují zázemí vily o kouzelný prostor bývalé zahrady za domem. Záměrem je zahradu zpřístupnit veřejnosti, vytvořit místo pro odpočinek, setkávání i aktivní trávení volného času s dětmi, které ve městě chybí. Prostor zvaný Bílý Vigvam je “malý ráj, místo, kde je lidem dobře, stejně jako členům spolku a návštěvníkům ve vile”.

V zahradě během léta a podzimu proběhne několik akcí – a to jak pro samotnou komunitu vily, místní obyvatele, tak širokou veřejnost: koncerty, rezidence, workshopy, lekce intuitivního tance, sousedská posezení, promítání, Den otevřených zahrad, festival Vivat Vila nebo letní příměstský tábor ve spolupráci s rodinným klubem Tukan.

Postupně se přetváří prostor zpustlé a zanedbané zahrady – dochází k úpravě terénu, odstranění fyzických nánosů nedávného “využívání” zahrady. Spolek dodává hrací prvky pro děti (teepee, pískoviště, skluzavku,..), pro komunitní i sousedská setkávání (venkovní sezení, pec na pizzu, gril, ohniště,...).

Zároveň se zde buduje komunitní zahrada s vyvýšenými záhony. Ty jsou postupně nabízeny místním. Přibylo zázemí pro zahradničení, bylinkové záhony, květnatá louka, včelíny.

Postupně se tak rodí živý veřejný prostor, kde se snoubí klid a kouzlo místa se zahradničením, setkáváním a kulturou. Prostor, který je klidným zázemím pro rodiče s dětmi. Cestujícím z nedalekého nádraží by zase mohl sloužit jako příjemné útočiště při čekání na spoj. Celkově ale může místním přinášet mnohem více příležitostí: být místem, kam je možné se uchýlit, kde trávit hodnotný čas, relaxovat, vzdělávat se, bavit se, setkávat se, propojovat se, hrát si anebo tvořit.

2. Krafferova zahrada – Jindřichův Hradec

📅 Datum konání: 17.8., Krafferova zahrada, Jindřichův Hradec

Program: Řekni, kde ty kytky jsou

Akce s programem inspirovaným pohnutým osudem zahrady během minulého režimu. V rámci doprovodného programu proběhne: 

  • Workshop: Den, kdy se mlčelo – zážitkový workshop s Pamětí národa na téma proměny české vesnice v období kolektivizace
  • Vox populi: budka zaznamenávající osobní příběhy ze Zahrady
  • Podcast Přepiště dějiny: Stát a majetek (Michal Stehlík a Martin Groman v živém natáčení populárně historického podcastu)
  • Letní kino: Rebelové

Přes léto budou probíhat dvě výstavy (Příběh jedné výjimečné zahrady na nádvoří Státního hradu a zámku Jindřichův Hradec a Procházka historií zahrady přímo v Krafferově zahradě)

Zahradnictví se zahradou je dnes místem setkávání, je oázou klidu a útočištěm pro místní. Zahrada chce být ale ještě více otevřená místním a budovat svou vlastní silnou komunitu. Zapojuje proto více obyvatele do programu a spolupracuje s žáky z místních škol.

Ne-obyčejné zahradnictví se silným příběhem sahající do daleké minulosti chce společně s nimi oživit a vyprávět. V projektu si vzali za úkol zaznamenat vzpomínky pamětníků – z dětství, mládí, z dob, kdy byla zahrada uzavřená a chátrala, nebo po revoluci znovuobjevováno její kouzlo. Tyto vzpomínky se stanou inspirací pro studenty, kteří je zpracují během podzimu v animačních dílnách do podoby krátký animovaných děl:

Ožijí tak osobní příběhy zahradnictví v centru Jindřichova Hradce, na které každý místní z dětství vzpomíná – zarostlé a tajemné místo za zdí, s obrovskými opuštěnými skleníky.. kolikrát už jeho skly proletěl kamen hozený rukou malého kluka, nebo holky? Kolik neporušených skel ještě zbývá? Jak dlouho a pro koho tu jsou? Jaká je historie rodiny, která je zakládala a starala se o ně? Jaký je příběh tohoto místa, mé ulice, města a kraje?

3. Naplaveno – Jistebnicko

📅Datum konání: 28.9.

Program: Svatováclavská potulka v rámci programu Propojeni krajinou, Stružinec, Jistebnicko (Tábor)

Cesta mezi vesnicemi – instalace, performance na cestě – celodenní oslava chůze, cest a krajiny. Trasa dlouhá 9 km.

V rámci doprovodného programu proběhne divadelní představení Katanari, nebo setkání s Luďkem Čertíkem – básníkem, hudebníkem, fotografem a jedním z týmu organizátorů Potulné univerzity přírody – v Čajovně Na Stezce.

Spolek tvoří místo, které je “daleko od města a kde se můžete potkat (sami se sebou) jinak”. Chalupa se stodolou je místem rezidencí, umělecké tvorby a odpočinku. Spjatý s místní krajinou a prostupující přírodou. Projekt objevuje novým a osobitým způsobem krásu a hodnotu krajiny těsně za humny. Příroda je pro spolek téma umělecké, psychologické, environmentální i politické. Jak ji ale vnímají místní? Proč je důležité si ji vážit a chránit ji? Jaké může vyvolávat pocity?

A jak jistebnickou krajinu můžeme uchopit, procítit a prožít my při pohledu na ní jakožto diváci? Cesta, která propojí dvě vesnice se dvěma osadami a jedním osadním domkem.  Cesta, na které uvidíte, uslyšíte a potkáte krajinu jinak – skrze instalace, drobné performativní akce, texty, setkání a zvuky – na cestě, kterou vás provedou hudebníci, básníci, sochaři a performeři z blízkého i vzdálenějšího okolí.

“Potřebujeme více chodit do krajiny, být v ní, komunikovat s ní a nést si ji v sobě domů. Chceme hlouběji prostudovat, co nám chůze přináší a co chůzí vzniká. Víme, že to zjistíme až na cestě. Víme i to, že chůze není jen naši potřebou, ale že je potřebou a touhou mnoha lidí, kteří nás obklopují. Do krajiny Jistebnicka proto chceme pozvat další lidi z blízka i daleka, být v ní s nimi, vnímat ji společně, poznávat ji do hloubky, mluvit o ní. Projít obnovené cesty s Okrašlovacím spolkem Nadějkovska a upozornit na ně. Propojit několik spolků, které upozorňují na ochranu zdejší krajiny. Ptát se: co to se mnou bytí v krajině dělá,  jak mě proměňuje, co všechno mohu vidět, pozorovat, čemu naslouchat,  jak mi to – když si dopřeji v ní být – pomáhá cítit se šťastně?”

4. Spolkový dům Slavonice

📅Datum konání: 27.9. – 3.10. 2024, Slavonice

Program: Dny architektury, Besedy, workshopy, komunitní akce, networking a doprovodný program – land art, výstavy, světelné instalace a další kulturní program.

Spolkový dům je místo, které přináší osvětu v oblasti architektury, designu a krajiny již dlouhá léta a to na celorepublikové úrovni.

Jejich aktuální projekt prohlubuje zkušenost a přináší nejen místním obyvatelům nový pohled na veřejný prostor. Nejen pomocí kreativní sady zabývající se architekturou. Spolek místní obyvatele nabádá k zamyšlení se nad veřejným prostorem – klade otázky jako: co by ve veřejném prostoru mělo stát a proč, jaký účel má plnit ,jak jej interpretovat nebo jaké hodnoty by měl nést. Přináší témata jako je šetrnost, udržitelnost, ekologie. Tento několikaměsíční proces participace vyvrcholí během podzimního týdne.

Přinese mezi místní diskusi o veřejném prostoru, o architektuře, která je obklopuje, nebo umělecké intervence.

5. Táborská Jednota na Cestě

📅Datum konání: 30.7. – 8.8. 2024, Tábor

Program: komunitní týden

Program se uskutečnil v komunitně-kulturním prostoru Ctiborova mlýna, který postupně ožívá a tvoří unikátní místo zvané Cesta. Místo historicky spjaté s hudbou a uměleckými rezidencemi se snaží propojit s místními obyvateli i komunitou. Najdete jej jen pár schodů od centra města, v údolí Tismenického potoka, u oblíbené stezky, kterou místní rádi využívají.

Cesta chce dát jasně najevo, že je tu pro všechny, že všichni jsou vítáni.

V komunitním týdnu proběhlo dotazníkové šetření i vedené rozhovory se sousedy, s místními obyvateli, pořadateli akcí na Cestě a uživateli komunitní zahrady. Na základě zjištěných informací vznikne koncepce a ucelená vize pro využívání prostor i jejich oživení. Místo se otevřelo workshopy a dílnami pro veřejnost, koncerty, společnými obědy i večeří, pravidelnými ranními jógovými lekcemi, po celý týden byla na místě pop-up kavárna.

Pod vedením ateliéru ilustrace a grafiky UMPRUM vznikne návrh unikátního uměleckého díla na fasádu Cesty. Do jeho realizace a tvorby se zapojí i místní.

Mlýn zvaný Cesta chce být místem přístupným pro širokou veřejnost a jejich aktivity. Zároveň jako rezidenční prostor může být skvělou příležitostí pro participativní umění.

Nabízí zázemí, útočiště, klid, souznění. Je místem hudby i divoké komunitní zahrady. Je místem pro rozhovory i básně. A místní komunita ho chce zabydlet!

6. Broumovsko

📅 Datum konání: 26.10., Broumovsko

Program: Kdo se bojí, musí do lesa

Jak se nechat inspirovat a propojit s organizacemi z Jihu Čech? Přes Kul.turistu! Díky našim vztahům a spolupráci s týmem Broumova 28 se programu Kul.turisty v letošním roce účastní i broumovská Fara Hoprich spolupracující na komunitním projektu s Villou Strooikaas.

Jejich projekt je financován napřímo Českou spořitelnou.

Na faře Hoprich v Martínkovicích se otevře pro veřejnost knihkupectví/čítárna. Součástí celodenního programu budou DIY opravna knih vedená místními kutily a umělci (Studio Upupaepop, Jan Hamerský ad.), komunitní performance Elišky Perglerové a Lenky Kerdové vycházející z projektu Contemplative Rules nebo zvukový workshop vedený hudebníkem Adamem Parksem (USA).

Po setmění zapálíme oheň a vydáme se o samotě na pouť lesem. V návaznosti na tradici “stezek odvahy” budou poutníci a poutnice společně s umělkyní a performerkou Heidi Hornáčkovou “rozečítat” potemnělý les na kopci Hoprich, který je opředen mysteriózní historkami a lidovými pověrami. Noční les je pro mnohé z nás místem strachu a pocitu nebezpečí, je ale možné, že mu jenom dobře nerozumíme – že nerozumíme řeči rostlin, zvířat a lidí, kteří v něm přebývají. Soustředěná noční pouť nabídne novou perspektivu, jak vnímat tento ne/známý prostor a proměněné nás dovede na druhou stranu kopce, do Otovic, k ohni u Villy Strooikaas.
Proběhne celonoční hudební program, do kterého budou zapojeni i interpreti z jižních Čech. Tuto noc nebudeme spát, budeme spolu. Nebo budeme spát, ale i tak budeme spolu. Společně probdělá noc vytvoří nový prostor ke sdílení a spolubytí. Přicházející světlo oslavíme snídaní a drobnou kutilskou prací v otovickém Krámu s krámy (muzeum starožitností).

Kul.turista do roku 2028

OTEVŘENÁ VÝZVA

Budeme nadále podporovat obyvatele, aby realizovali své projekty.

Budeme přinášet témata a výzvy, která povedou k demokratizaci společnosti a prostřednictvím uměleckých spoluprací posilovat komunity a různé skupiny obyvatel.

Projekt a program Kul.turisty bude zapojovat organizace a místní komunity v celém regionu. Jeho výsledkem bude několik lokálních akcí, které se v rámci Kul.turisty uskuteční po celém Jihočeském kraji.

Veškeré projekty budou směřovat k roku 28 – ke vzniku uceleného konceptu akce/akcí, které se v daném roce uskuteční nebo představí.

ZAPOJENÍ UMĚLCE / KREATIVCE

Zapojení do programu Kul.turisty umožňuje během roku konzultovat, vytvářet a uskutečňovat projekty nebo je rozvíjet spoluprací s umělci a kreativci.

Konzultace vedl v letošním roce Ondřej Horák, kurátor projektu Kul.turista, lektor, autor výstavních, vzdělávacích a sociálně angažovaných projektů, propagátor současného výtvarného umění a participativního přístupu v umění.

SDÍLENÍ, PROPOJOVÁNÍ, VZÁJEMNÁ INSPIRACE

Nedílnou součástí programu je i vzájemná inspirace zúčastněných, sdílení zkušeností a propojování – Kul.turista pro to bude i v dalších letech neúnavně vytvářet příležitosti. Jednou z nich je komunitní Ne-konference, která proběhne 18. listopadu.

Do roku 2028 chce Kul.turista postupně propojit komunity z tzv. trojmezí (jižních Čech, horního Rakouska a dolního Bavorska), které se budou prostřednictvím komunitních a kulturních akcí poznávat, vyměňovat si nápady a učit se od sebe navzájem.

KAŽDOROČNÍ OSLAVA

Další ambicí Kul.turisty je založit tradici celoměstské oslavy s důrazem na zapojení všech obyvatel.

Letos jí byla Óda na moje město, která se odehrála před prázdninami, ve čtvrtek 20.6. V tento den České Budějovice zažily jedinečnou událost: park na Palackého náměstí rozeznělo téměř 200 hudebníků a hudebnic a stovky diváků všech generací, kdy zahráli společně poprvé a naposledy v unikátním složení novou autorskou píseň o našem městě.