SKATEHOLDERS na návštěvě u Skateboard club Vienna

Jednou z největších událostí středoevropského skateboardingu v loňském roce bylo bezesporu otevření nové skate haly ve Vídni. Podobných prostor, které by nabízely komplexní zastřešený a vytápěný skatepark, není v našem širším regionu mnoho a vídeňská hala se tak díky svým velkolepým dispozicím stala vyhledávanou atrakcí pro skejťáky nejen z Rakouska, ale i z přilehlých oblastí sousedních zemí. 

Sledování videí z krytého vídeňského skateparku plných radosti a energie na instagramových profilech našich kamarádů z Brna, Bratislavy, ale i z Prahy a dalších vzdálenějších měst nás ve Skateholders týmu záhy podnítilo k naplánování vlastní návštěvy. Kromě možnosti plnohodnotné skate session v suchu, v teple a s umělým osvětlením, která se v české kotlině v chladnějších měsících de facto nenabízí, jsme měli k výpravě do rakouské metropole ještě jeden zásadní důvod; za vznikem haly totiž stojí organizace Skateboard Club Vienna, která je od loňského ročníku festivalu Skateholders Forum jedním z našich zahraničních partnerů. Do Vídně jsme tak jeli kromě vidiny kvalitního skateboardingu také s cílem síťovat, čerpat know-how a prohlubovat naší přeshraniční spolupráci. Snadná dostupnost rakouského hlavního města nám umožnila pojmout naší cestu také jako svého druhu exkurzi pro zástupce mladé generace českobudějovických skaterů. Kromě stálých členů Skateholders týmu Martina Kalenského, Tondy Záhorky a Jakuba Novotného se k nám na tříapůhodinovou cestu vlakem přidali také Františkové Bajgar a Záhorka, Jan Hermann a Dominik Švejda, pro které měla být výprava zároveň odměnou za aktivní pomoc při organizaci loňského ročníku festivalu.

Ačkoli primárním cílem dvoudenního pobytu byla vídeňská hala, předjarní počasí nakonec umožnilo i skateboarding pod širým nebem, a tak jsme první den využili k objevování skejtových lokací ve veřejném prostoru městského centra. Nejvíce času jsme strávili na místě známém jako Gürtel Plaza v blízkosti stanice metra Westbahnhof. Tato podlouhlá asfaltová plocha situovaná uprostřed širokého bulváru představuje hybridní prostor na pomezí skateparku a streetu. Betonové a žulové prvky umístěné napříč prostranstvím byly primárně postaveny pro skateboarding, ale vizuálně evokují spíše běžný městský parter. Esteticky i funkčně díky tomu celá Gürtel Plaza působí jako prostor organicky splývající s okolím, nikoli jako segregované sportoviště. Kromě endorfinu z vydařené odpolední session jsme tak na tomto místě načerpali i inspiraci, jak koncipovat a rozvíjet projekty skateboardového urbanismu ve vlastním městě. 

Druhý den výpravy patřil z větší části návštěvě krytého skateparku, která beze zbytku naplnila naše vysoká očekávání. Mistrně zbudovaný rozlehlý skatepark s vysokou kvalitou provedení nejen umístěných překážek, ale i akustického systému, osvětlení a zázemí, na nás udělal hned po příchodu silný dojem, stejně jako příběh vzniku tohoto ojedinělého místa. Jak již bylo zmíněno, iniciátory projektu byli naši partneři ze Skateboard Club Vienna, pro které bylo schválení realizace i samotné otevření haly zásadními milníky v jejich dosavadní činnosti.

Skateboard Club Vienna funguje od roku 2017 a vznikl především díky touze jejího zakladatele Johannese Wimedera využívat skateboarding jako nástroj pozitivní sociální změny. Wimeder přitom čerpal ze studií pedagogiky, zkušeností ze stavby komunitního skateparku v Peru a z vazeb na mezinárodní síť nadšených skaterů aktivních v oblastech sociální práce, vzdělávání a DIY projektů. Díky kombinaci know-how a entusiasmu se vídeňskému skaterovi a jeho kolegům ze Skateboard Club Vienna (SCV) podařilo rozvinout úspěšný program nízkoprahové školy se širokým dosahem, postupně doplněný také o další aktivity, jako například videňský Gnarathon, netradiční soutěž s mezinárodním renomé. Díky svým prokazatelným úspěchům a dobré komunikaci s autoritami se SCV stalo plnohodnotným partnerem města v oblasti sportu, volnočasových aktivit a sociální práce. Zprovoznění velkolepé skate haly přístupné široké veřejnosti je toho nejlepším dokladem a zároveň důležitou motivací pro všechny organizace, které se snaží co nejlépe využívat potenciál skateboardingu ke zkvalitňování života (nejen) mladých lidí ve svých městech, Skateholders nevyjímaje. 

👇CELOU NÁVŠTĚVU SKATEBOARD CLUBU VIENNA MŮŽETE ZHLÉDNOUT ZDE 👇